مدل لباس های سنتی شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۹ ۱۰:۴۷ قبل از ظهر
 

 

پیراهن و مانتو با رنگهای زیبای بهاری از پارچه نخی قابل استفاده از دور و در دو رنگ و دارای تزئین گل لوتوس در دو روی مانتو و همچنین سر دست مانتو الهام از گل صدستون تخت جمشید می باشد.

ترکیبی از نمادهای رنگ و طرح لباس ایرانی در اجرایی متفاوت: گل خورشیدی، نقش های کاشی ایرانی و ...

تلفیقی از سنت و مدرنیزم – از پارچه حریر با حاشیه اصیل ( اورجینال) در روی لباس بصورت ریسه ای که دارای سمبوسه بطرف پائین لباس آمده تزئین گردیده است. این لباس میتواتند با دامن یا شلوار مورد استفاده قرار گیرد.

پیراهن و مانتو حاشیه دو تیکه قسمت باسن و سر دست از حاشیه های قدیمی ایرانی استفاده شد است. در سرتاسر مانتو حاشیه های همخوان لباس را زینت داده است. لباس برای مهمانی شب مختلط مناسب است.

سوزن دوزی به استیل ترکمن – عبوت دوزی – حاشیه بندی- بندرومی- ریسه ای دوزی های کوچک آنها را دور می زند. حاشیه، در دو بند مزدوج، پارچه از تافته محرماتی راه راه اصیل – آستری چیت اطلسی گلدار قوچک قچک نقره ملی صلیب شکل شاخ گوزن در آن وجود دارد، نشانه شجاعت جسارت در سده سیزه ترکمن صحرا( لباس از موزه شخصی موسسه می باشد.

 

لباس از دو تکه دامن و کت بلند تشکیل گردیده است که قاعدتا باید مورد توجه خانم ها باشد لباس از دو رنگ ساده و گلدارتشکیل شده است گل سر دست تعبیه گردیده و یک مغزی بسیار ظریف دور تا دور مانتو را احاطه نموده است و دامن از دو حاشیه همگون پهن باریک تزئین شده است.

همان لباس زیگورات چغازنبیل شوش دانیال می باشد با لباس زیر توانسته مکملی را بوجود بیاورد و جلوی سر تزئین نقره و عقیق از تزئینات زیبای مردمان ترکمن برای زینت استفاده شده است. طرح از یوکابت فرخی می باشد.

طراحی از مکتب یزد –گلدوزی زربافت با ماشین در اجرای مدرن

شال سر و دامن از سه نوع پارچه حریر-تافته و ساتن بر وردی دوزی شده از پارچه ساتن زرشکی روی حریر و سرمه دوزی کار دست از رنگ تیکه دوزی حاشیه دامن حریر روی سر با یک حریر قسمت بالای دامن آمیخته شده است و یک لباس بسیار مجلل بوجود آمده است.

روپوش یا پیراهن و شلوار می تواند برای دختران جوان جاذبه داشته باشد لباس از موتیف پته کرمان نشات گرفته است.

پیراهن، مانتو با شال لباسی از کرپ قرمز مانتو از پارچه تافته فرانسه و حاشیه ها بعنوان تزئین و شال سر از پولک های صورتی آبی کمرنگ پر رنگ.

لباس از 2 تکه بالاتنه و دامن تشکیل شده که الهام از لباس کرد می باشد. یک کمر روی بلوز دامن قرار گرفته و برای تزئین لباس از پارچه های قدیمی زربفت استفاده شده است.

لباس برای استفاده در مجامع عمومی با تزئین از شال بته جقه و حاشیه سراسری جلیقه بنام حاشیه مغولی مشهور است حاشیه مزدوج از پارچه اطلسی ریسه ای در حاشیه جلیقه استفاده شده است .

لباس فرم مخصوص پرسنل مجله لوتوس، برداشت از بته جقه افشان، خرج کار ساتن براق و کلاه با گلدوزی کامپیوتری کلمه "لوتوس"

لباس برای دختران جوان از جنس تافته و سر تا سر لباس کار چاپ دستی آهو از سفالینه های پیذا شده قبل از اسلام. دارای دو چاک بلند و کوتاه دو طرف لباس به عرض سه سانتیمتر و دو چاک در آستین.

مانتو الهام از صفویه با رنگ آمیزی و جادکمه رنگی با مغزی دوزی روی لباس که از رنگهای مانتو حاشیه بندی با نوار حریر از روی نقاشی مینییاتور ایرانی الهام گرفته است.

منبع : زن روز

نوشته شده توسط فریبا عباسی  | لینک ثابت |